Kurucumuz Dr. Enver Ören

Kurumsal

Yolumuzu Aydınlatmaya Devam Edecek

Dr. Enver Ören, 10 Şubat 1939 tarihinde Denizli'nin Honaz ilçesinde dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini Denizli'de tamamlayarak, Kuleli Askeri Lisesi’ne, oradan da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'ne devam etti. 1961 yılında lisans öğrenimini tamamladıktan sonra, kazandığı NATO bursu ile bir buçuk yıllığına mesleki çalışmalar yapmak üzere İtalya’nın Napoli kentine gitti.

Türkiye’ye döndükten sonra 1970 yılına kadar İstanbul Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1970 yılında üniversiteden ayrılarak birkaç arkadaşıyla birlikte Hakikat Gazetesi’ni kurdu. Daha sonra adı “Türkiye Gazetesi” olarak değiştirilen bu yayın, alanında pek çok yeniliğe imza attı.

Türkiye Gazetesi ile atılan temeller üzerine, sonradan, pek çok farklı alanda faaliyet gösteren yeni şirketler eklendi. Bu şirketler 1993 yılında İhlas Holding çatısı altında toplandı.

Türkiye Gazetesi, İhlas Haber Ajansı (İHA), TGRT Haber, TGRT FM ve baskı merkezleriyle bugün Türkiye'nin en etkili medya gruplarından birinin sahibi olan İhlas Holding; inşaat, pazarlama, dayanıklı küçük ev aletleri üretimi, eğitim, sağlık ve ticaret gibi sektörlerde faaliyet gösteren şirketleri ile de ülkemizin önemli grupları arasında yer aldı.

Dr. Ören, ülke ekonomisine sunduğu katkılar ve topluma karşı sergilediği sorumlu davranışlarla hep büyük takdir topladı ve pek çok ödüle, unvana layık görüldü;

  • Gazetecilikteki yeni ve başarılı uygulamaları sebebiyle, Ankara Gazeteciler Cemiyeti tarafından 1980-90 arasındaki on yılın en başarılı gazete yöneticisi seçildi.
  • ABD'de yayımlanan ve finans dünyasının nabzını tutan aylık “Global Finance” dergisinin işaret ettiği “Dünyaya Yön Veren 600 Kişi” arasında yer aldı.
  • Türk kültürüne yaptığı hizmetler ve bilim-teknolojinin gelişmesine sağladığı katkılar nedeniyle 21 Kasım 1989’da, Konya Selçuk Üniversitesi Senatosu tarafından “Fahri Bilim Doktoru” unvanı verildi.
  • Ülkemizin dünyaya tanıtılması konusunda sunduğu katkıdan dolayı, 23 Aralık 1999 tarihinde 9. Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel tarafından üstün hizmet madalyası ile onurlandırıldı. Sağlık ve eğitim hizmetlerine yaptığı katkılar ve kazandırdığı eserler nedeniyle de iki ayrı alanda şükran plaketi aldı.
  • Amerikan Biyografi Araştırma Enstitüsü tarafından 2000 yılının en saygın insanı seçildi.
  • Florida Üniversitesi’nden ve Kıbrıs Üniversitesi’nden "Fahri Doktorluk" unvanı aldı.
  • Merkezi Dakar’da bulunan Milletlerarası İslam Bilimleri Akademisi’nden ilk “Şeref Üyesi” unvanını aldı.
  • İngilizce ve Fransızca bilen Dr. Ören, uluslararası birçok seminer ve sempozyuma konuşmacı olarak katıldı.
  • Dr. Ören, Gazete Sahipleri Derneği’nde 2. Başkanlık; Basın İlan Kurumu’nda Yönetim Kurulu Üyeliği; TÜSIAD, TABA, TEMA, IKV’de ise Üye olarak görev yaptı.