Haberler

İhlas Eğitim Kurumları Nasa'ya Bağlandı

01 Mart 2017

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından organize edilen "Uzay ve Astronomi" programında İhlas Eğitim Kurumları öğrencileri Nasa'da görev yapan Dr. Umut Yıldız ve İstanbul Üniversitesi'nden Özlem Erginoz ile tele konferans yöntemiyle bir araya geldiler.

Konferansta Dr. Umut Yıldız öğrencilere gezegenlerin ve evrenin oluşumu hakkında bilgiler verdi. Astrofizik uzmanı olan Dr. Yıldız, bilim dünyasında gelişimleri öğrencilere anlatırken kendisi gibi astrofizikçi olmak isteyen öğrencilere de tavsiyelerde bulundu.

"Çok çalışmalısınız. Yabancı dil probleminizi de hemen halledin. Yurt dışında çalışmak ya da eğitim almak isteyenler için bu şart" diyen Dr. Yıldız, özellikle üniversitelerdeki astronomi kulüplerinin çalışmalarına katılmalarını söyledi.

Yıldız: "Nasa, Mars'a 2035 yılında insanlı araç göndermeyi planlıyor."

Nasa'nın yapmış olduğu çalışmaları da anlatan Yıldız gelen bir soru üzerine, Nasa'nın Mars'a 2035 yılında insanlı araç göndermeyi planladığını söyledi. "Mars konusunda çok konuşuluyor. Şu anda ana mesele Mars'a insanlı araç göndermek değil. Gönderilen insanın ya da insanların sağ olarak gidip gelmelerini sağlamak. Bu konuda henüz elimizde yeterli veri yok." diyen Yıldız, bazı uzay şirketlerinin 2025 yılında Mars'a insanlı yolculuk başlatacaklarını iddia ettiklerini ama bunun da çok gerçekçi görünmediğini ifade etti. Mars ile ilgili çalışmaların devam ettiğini söyleyen Yıldız, Mars'ın yüzeyine araç indirme konusunda büyük sıkıntılar yaşandığını, gönderilen araçların sadece %30'unun başarılı şekilde yüzeye indiğini söyledi.

Yıldız'dan sonra konuşan Özlem Erginoz'da öğrencilere karadelikler ve dünya dışı yaşam konularında bilgiler verdi.